Zwalczanie kleszczy

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą przysporzyć człowiekowi wielkich kłopotów. Żerują na zwierzętach, ale nie pogardzą też ludzką krwią. Stały się prawdziwym postrachem, bo – niestety – z roku na rok ich populacja się powiększa. Kleszczy przybywa w zastraszającym tempie głównie z powodu ciepłych zim. Wraz z nadejściem wiosny człowiek rozpoczyna więc batalię przeciw tym małym, niepozornym, ale jakże groźnym stworzonkom.

W świadomości ludzi utarło się przekonanie, że z kleszczem możemy mieć do czynienia tylko w lesie. Nic bardziej mylnego! Równie groźne są miejskie parki czy przydomowe ogródki. Kleszcze znaleźć można na gałęziach drzew czy źdźbłach traw, a także w niskich zaroślach.

Jednym więc ze sposobów zapobiegania ukąszeniu kleszcza jest unikanie takich miejsc. Wybierając się na spacer unikajmy chodzenia w wysokiej trawie czy wśród niskich krzewów i paproci, lepiej też nie siadać na trawie. Równie ważny jest odpowiedni ubiór: skarpetki nawinięte na spodnie i koszulka z długim rękawem utrudniają kleszczowi dostanie się do naszej skóry, a jasny kolor ubrań pozwala na szybsze zauważenie kleszcza i wcześniejszą reakcję.

Nie mniej istotne jest spryskiwanie odzieży i odsłoniętych części ciała repelentami, czyli preparatami odstraszającymi kleszcze. Możemy je kupić w każdej aptece, ale w sukurs przychodzi nam również sama natura: zioła takie jak wrotycz, tymianek, rozmaryn, mięta czy trawa cytrynowa są naturalnymi odstraszaczami kleszczy.

Kleszcze
Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie

Co jednak zrobić, gdy kleszcze zagościły na naszej działce lub w ogrodzie? Nie możemy się przecież zamknąć w swoich czterech ścianach z obawy przed kleszczami – tak samo, jak nie będziemy w upalne dni chodzić w długich spodniach z naciągniętymi na nie skarpetkami… Aby więc utrudnić kleszczom funkcjonowanie w naszym ogrodzie, należy dokładnie przemyśleć jego aranżację.

Przede wszystkim unikajmy tworzenia miejsc dogodnych do ich bytowania: nie sadźmy paproci, nie twórzmy stref zacienionych i wilgotnych, regularnie usuwajmy chwasty i kośmy trawnik nisko.

Jeśli jednak chcemy bez obaw korzystać ze swojego własnego ogrodu, bez zamartwiania się o ryzyko ukąszenia przez kleszcza, należy podjąć bardziej radykalne środki. Profesjonalne i skuteczne zwalczanie kleszczy polega na wykonywaniu oprysków, które pozwalają dotrzeć do najbardziej ustronnych miejsc w ogrodzie, gdzie mogą czaić się kleszcze. Preparat dociera w zarośla, krzewy, działa między drzewami i wśród traw – czyli w każde z potencjalnie groźnych dla nas miejsc. Ważne jest, by zastosowane do oprysku preparaty były bezpieczne dla roślin i zwierząt domowych. Skuteczność oprysków opiera się na technice ich wykonywania, ale również na regularności: aby działania przeciw kleszczom były bardziej efektywne, należy wykonywać opryski regularnie, od wczesnej wiosny do zimy, aby skutecznie wyeliminować kleszcze i cieszyć się z uroków korzystania z własnego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Why ask?