
Jeśli dziecko w wieku przedszkolnym ma problemy z wymową słów, sylab lub liter, a my zauważamy u rówieśników brak podobnej dysfunkcji, warto udać się do logopedy. Wizyta i takiego specjalisty pomoże rozeznać czy nasze dziecko potrzebuje wsparcia logopedy, czy też rozwija się prawidłowo. Jeśli okaże się, że nasza pociecha ma problemy z wymową mimo, że już powinna mówić wyraźnie, logopeda podpowie jak pomóc dziecku dogonić w tej kwestii kolegów. Jednak nie poprzestawajmy tylko ma ćwiczeniach podczas wizyty. Wiele możemy zdziałać sami w domu. Warto zapatrzyć się w kilka pomocy logopedycznych i podczas zabawy wspierać pociechę ćwicząc z nim prawidłową wymowę.
Pomoce logopedyczne
Książeczki do ćwiczeń logopedycznych
Książeczki autorstwa Marty Galewskiej – Kustra „Z muchą na luzie ćwiczymy buzię.” oraz „Wierszyki ćwiczące języki” mogą być niezastąpione w pracy z dzieckiem, które potrzebuje wsparcia w ćwiczeniu wymowy. Jednak nie tylko dzieci wymagające ćwiczeń będą zadowolone z książeczek. Dobrym pomysłem jest zakup takich lub podobnych publikacji w momencie, gdy dziecko zaczyna naukę mowy.
Gry edukacyjne z serii „Opowiem Ci mamo”
Gry z serii „Opowiem Ci mamo” uczą nie tylko poprawnej wymowy. Kształtują przede wszystkim zdolność logicznego myślenia, oraz rozumienia danej sytuacji w zależności przyczynowo-skutkowej. Gry te składają się z bardzo ciekawie przygotowanych kart z różnymi obrazkami. Dziecka zadanie polega na ułożeniu kart w odpowiedniej kolejności i opowiedzenie o tym, co przedstawiają. Rodzice mogą podnosić poziom pomagając w wymyślaniu coraz to nowych i bardziej rozbudowanych historyjek. Dodatkowo zadając pytania dotyczące obrazków zmuszają dziecko do kreatywnego i logicznego myślenia.
Bańki mydlane
Dmuchanie baniek uaktywnia te same partie mięśni twarzy, które służą do mówienia. Dlatego warto zachęcać dziecko do robienia baniek mydlanych. Dzięki temu zapewnimy mu gimnastykę buzi i dobrą zabawę.
Papierowe statki.
Zabawa jest bardzo prosta. Robimy kilka łódeczek z papieru. Do wanny lub dużej miski nalewamy wody. Statki układamy na powierzchni jeden koło drugiego. Każde dziecko (lub rodzice wraz z dziećmi) biorą do ust słomki – takie same jak te, których używamy do picia. Dmuchając powietrze przez słomki wprawiamy w ruch statki. Wygrywa te, którego statek pierwszy przepłynie na druga stronę.
Świeczki
To ćwiczenie musi być wykonywane pod nadzorem osób dorosłych. Polega ono na tym, że dorosły zapala świeczkę, a dziecko zdmuchuje ostrożnie płomień.
Jak widać można w dużym stopniu wspomóc naukę mówienia u swoich pociech. Pomoce logopedyczne? wystarczy kilka ogólnie dostępnych przedmiotów lub kilka zabawek dedykowanych dla ćwiczeń logopedycznych, a łącząc to z dobrą zabawą dziecko na pewno chętnie będzie gimnastykowało buzię i język.