Pomoce logopedyczne, czyli jak ćwiczyć z dzieckiem poprawną wymowę.

Jeśli dziecko w wieku przedszkolnym ma problemy z wymową słów, sylab lub liter, a my zauważamy u rówieśników brak podobnej dysfunkcji, warto udać się do logopedy. Wizyta i takiego specjalisty pomoże rozeznać czy nasze dziecko potrzebuje wsparcia logopedy, czy też rozwija się prawidłowo. Jeśli okaże się, że nasza pociecha ma problemy z wymową mimo, że już powinna mówić wyraźnie, logopeda podpowie jak pomóc dziecku dogonić w tej kwestii kolegów. Jednak nie poprzestawajmy tylko ma ćwiczeniach podczas wizyty. Wiele możemy zdziałać sami w domu. Warto zapatrzyć się w kilka pomocy logopedycznych i podczas zabawy wspierać pociechę ćwicząc z nim prawidłową wymowę.

szklanka wody przy pracy

Pomoce logopedyczne

Książeczki do ćwiczeń logopedycznych

Książeczki autorstwa Marty Galewskiej – Kustra „Z muchą na luzie ćwiczymy buzię.” oraz „Wierszyki ćwiczące języki” mogą być niezastąpione w pracy z dzieckiem, które potrzebuje wsparcia w ćwiczeniu wymowy. Jednak nie tylko dzieci wymagające ćwiczeń będą zadowolone z książeczek. Dobrym pomysłem jest zakup takich lub podobnych publikacji w momencie, gdy dziecko zaczyna naukę mowy.

Gry edukacyjne z serii „Opowiem Ci mamo”

Gry z serii „Opowiem Ci mamo” uczą nie tylko poprawnej wymowy. Kształtują przede wszystkim zdolność logicznego myślenia, oraz rozumienia danej sytuacji w zależności przyczynowo-skutkowej.  Gry te składają się z bardzo ciekawie przygotowanych kart z różnymi obrazkami. Dziecka zadanie polega na ułożeniu kart w odpowiedniej kolejności i opowiedzenie o tym, co przedstawiają. Rodzice mogą podnosić poziom pomagając w wymyślaniu coraz to nowych i bardziej rozbudowanych historyjek. Dodatkowo zadając pytania dotyczące obrazków zmuszają dziecko do kreatywnego i logicznego myślenia.

plecaki dla dzieczi

Bańki mydlane

Dmuchanie baniek uaktywnia te same partie mięśni twarzy, które służą do mówienia. Dlatego warto zachęcać dziecko do robienia baniek mydlanych. Dzięki temu zapewnimy mu gimnastykę buzi i dobrą zabawę.

Papierowe statki.

Zabawa jest bardzo prosta. Robimy kilka łódeczek z papieru. Do wanny lub dużej miski nalewamy wody. Statki układamy na powierzchni jeden koło drugiego. Każde dziecko (lub rodzice wraz z dziećmi) biorą do ust słomki – takie same jak te, których używamy do picia. Dmuchając powietrze przez słomki wprawiamy w ruch statki. Wygrywa te, którego statek pierwszy przepłynie na druga stronę.

Świeczki

To ćwiczenie musi być wykonywane pod nadzorem osób dorosłych. Polega ono na tym, że dorosły zapala świeczkę, a dziecko zdmuchuje ostrożnie płomień.

Jak widać można w dużym stopniu wspomóc naukę mówienia u swoich pociech. Pomoce logopedyczne? wystarczy kilka ogólnie dostępnych przedmiotów lub kilka zabawek dedykowanych dla ćwiczeń logopedycznych, a łącząc to z dobrą zabawą dziecko na pewno chętnie będzie gimnastykowało buzię i język.

Dodaj komentarz