Sposoby na zmiękczanie wody

Twarda woda nie jest ani dobra w smaku, ani nie nadaje się najlepiej do prania. Niestety w przeważającej części kraju otrzymujemy wodę właśnie taką, natomiast zakłady wodociągowe nie chcą inwestować pieniędzy w to, by zmiękczać ją jeszcze przed wpuszczeniem do wodociągu. Czy można coś zrobić by poprawić właściwości wody, jeżeli mamy bardzo twardą? Otóż tak i zaraz przybliżymy jak można to osiągnąć.

mycie rak

Wszystko o zmiękczaczach wody

Informacje na temat dostępnych zmiękczaczy, znajdują się np. tutaj: http://www.krainawody.pl/8-zmiekczacze

Kiedy kupujemy proszek do prania, zazwyczaj zauważamy na opakowaniu sporej wielkości instrukcję dozowania. Jak się okazuje jest ona tak duża nie tylko z powodu rodzajów zabrudzeń, jakie możemy spotkać. Dozowanie różni się także znacznie od tego jak jest twardość wody w naszym rejonie kraju. Zasada jest prosta: Im woda twardsza, tym więcej proszku musimy użyć. W ten sposób nie tylko narażamy się na niepotrzebne koszty związane z szybciej znikającymi opakowaniami proszku, ale również może spotkać nas szybsza awaria pralki, uszkodzenia ubrań, czy przyczynianie się do większego zanieczyszczania ścieków detergentami, a zarazem środowiska naturalnego. Tymczasem wystarczy zastosować zmiękczacz wody, który możemy kupić w bardzo wielu sieciach sklepów. Wystarczy dodać go do prania razem z odpowiednio mniejszą ilością proszku, a efekt będzie lepszy niż przy używaniu dużych ilości tego drugiego i praniu w twardej wodzie. Jak widać, nie ma najmniejszego problemu z twardą wodą, jeżeli tylko wiemy jak się z nim uporać.

doktorka z woda

Kolejną kwestią jest woda pitna. Nie da się ukryć, że woda twarda nie jest tak dobra w smaku jak miękka. Zarówno ta nabrana bezpośrednio z kranu jak i przegotowana w czajniku. Herbata smakuje wyraźnie lepiej gdy używamy miękkiej wody. Z tego powodu wiele osób kupuje odpowiednio przygotowaną wodę w sklepach i z niej robi herbatę, lub używa po prostu niegazowanej wody mineralnej.

Czy zmiękczacze wody mogą również tutaj się nam przydać?

Okazuje się że tak. Nie obawiajmy się tego, że będziemy musieli dosypywać czegoś chemicznego do herbaty. Zmiękczanie może odbyć się na etapie przelotowym, dzięki zastosowaniu specjalnego filtru. Dzięki temu woda w kranie będzie już w odpowiednim stanie do użycia. Pamiętajmy, że domowe filtrowanie i uzdatnianie wody ma również inne zalety, choćby takie jak możliwość pozbycia się brzydkiego zapachu, który często jest wynikiem intensywnego chlorowania. Przestrzegając tych reguł możemy bardzo łatwo uzyskać świetnej jakości wodę prosto z wodociągu, niezależnie od tego w jakim rejonie Polski mieszkamy. Z pewnością warto to zrobić, ponieważ zalety wydają się niepodważalne.

Dodaj komentarz