Budowa i zastosowanie kondensatorów SMD

Popularność kondensatorów elektrolitycznych w ostatnich latach diametralnie wzrosła. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest bez wątpienia rozwój technologii oraz nieustanne dążenie do zapewnienia coraz wydajniejszych, niezawodnych i bezawaryjnych urządzeń elektronicznych. Poznaj najważniejsze właściwości kondensatorów polimerowych ze szczególnym uwzględnieniem kondensatorów tantalowych SMD, wykorzystywanych w wielu instalacjach elektrycznych.

plytka drukowana

Budowa kondensatorów tantalowych

Jak sama nazwa wskazuje, kondensatory tantalowe SMD posiadają katodę, do produkcji której użyty został tlenek tantalu. Kondensator tantalowy zawiera elektrolit polimerowy o charakterze stałym i stosuje się je głównie w przypadki niskich napięć (2-35V). Wartość ESR dla POSCAP wynosi nawet 5Ω. SMD to rodzaj niewielkiej, plastikowej obudowy, w której zamknięty jest mechanizm transformatora, a najmniejsze tego rodzaju urządzenia mają wymiary już od 2 x 1,25 mm.

Zastosowanie kondensatorów SMD

Kondensatory tantalowe pełnią bardzo istotną funkcję w wielu różnych systemach, gdzie ważnym elementem jest magazynowanie energii. Są również niezastąpione wszędzie tam, gdzie istotna jest filtracja i odprzęganie sygnału w układzie elektronicznym. Dzięki swojej budowie i niewielkim wymiarom znajdują one zastosowanie szczególnie w niewielkich urządzeniach i układach. Mając pełną świadomość możliwości, jakie gwarantują kondensatory SMD, producenci dokonują kolejnych usprawnień, starając się jeszcze bardziej zminimalizować wielkość kondensatorów i wykorzystać ich właściwości konstrukcyjne do podniesienia parametrów urządzeń. Wszystko to powoduje, że kondensatory tego rodzaju stopniowo zdobywają coraz lepszą pozycję na rynku.

Szerokie wykorzystanie w wielu dziedzinach przemysłu

Obecnie, kondensatory SMD najczęściej spotkać możemy w elektronice użytkowej, ze szczególnym uwzględnieniem tabletów, smartfonów, zegarków czy laptopów. Dążenie do zapewnienia jak najlepszych parametrów przy jednoczesnej minimalizacji wymiarów sprawia, że producenci urządzeń mobilnych chętnie wykorzystują możliwości kondensatorów tantalowych. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia te w użyciu są już od ponad pół wieku, a na przestrzeni lat korzystało z nich zarówno wojsko, jak i przemysł z wielu sektorów: medyczny, elektroniczny, transportowy i inne.

Zaleta kondensatorów SMD jest wysoka jakość katody wykonanej z tlenku tantalu. Dzięki niej kondensator SMD znacznie przewyższa parametrami kondensatory innych typów, dzięki czemu staje się coraz popularniejszym na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Why ask?