Monitoring IP czy analogowy – który wybrać?

W dzisiejszym artykule poruszymy tematykę, która z pewnością powinna zainteresować wszystkie osoby pragnące stworzyć od zera lub wymienić swój monitoring zewnętrzny. Obecnie taka technologia jest dostępna w dwóch wariantach – IP (cyfrowym) i CCTV (analogowym).  Odnośnie wad i zalet poszczególnych rozwiązań narosło wiele mitów, a my w tym krótkim tekście postaramy się je, albo rozwiać, albo potwierdzić.

Analogowy system monitoringu

Zgodnie z kolejnością, w jakiej wybrane opcje pojawiły się na rynku, rozpoczniemy od analogów, w przypadku których obraz transmituje się za pomocą specjalnego kabla koncentrycznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie jest to jednocześnie kabel z zasileniem, który trzeba niestety podłączyć osobno. Okablowanie wiedzie do rejestratora, do którego podłącza się monitory oraz urządzenia rejestrujące. Z pewnością nie jest to najszybsza droga do podłączenia instalacji, jednak gdy już to zrobimy, otrzymujemy bardzo stabilny system przesyłania obrazu. W tym miejscu dla porównania można by przywołać router internetowy, do którego można podpinać się zarówno za pomocą kabla ethernetowego, ale także sieci wifi. W wielu przypadkach Internet przez kabel to dużo bardziej stabilne łącze. Monitoring CCTV w klasycznej wersji oferuje maksymalną rozdzielczość 720×576 pixeli, która na obecnie obowiązujące standardy, jest dosyć niska. Istnieją oczywiście analogowe systemy w rozdzielczości HD.

główne_Monitoring IP czy analogowy - Który wybrać

Monitoring cyfrowy

Jeśli chodzi o monitoring zewnętrzny IP, to tutaj obraz przesyłany jest za pomocą sieci komputerowej. To duże ułatwienie szczególnie w obliczu możliwości podłączenia wielu urządzeń jednoczenie. Obecnie podobnie jak routery internetowe, również rejestratory obrazu cyfrowego stają się coraz bardziej zaawansowane. To właśnie dlatego wiele instalacji monitoringu IP oferuje już porównywalnie stabilną i szybką komunikację z rejestratorem i urządzeniami do podglądu. Progresywnie rośnie również poziom jakości, która w zależności od wybranego urządzenia może być równie wysoka, co ta oferowana przez kamery wykorzystywane do nagrywania filmów.

Jeśli chodzi o różnicę ceny pomiędzy tymi dwoma wariantami, to w większości przypadków sprzęt do prowadzenia monitoringu analogowego będzie średnio 2 raz tańszy od systemów IP. To również jedna z przyczyn, dla której w dalszym ciągu wielu użytkowników decyduję się na wybór CCTV, nawet w obliczu tego, że to rozwiązania cyfrowe są uważane za te bardziej rozwinięte i oferujące lepsza jakość.  Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od zadań, do jakich delegowany będzie system, w niektórych przypadkach instalacja analogowa może okazać się wystarczająca, jednak w bardziej zaawansowanych systemach warto skorzystać z rozwiązań cyfrowych.

Wszystkie elementy monitoringu skompletujesz w sklepie https://www.fonex.pl/kategorie/telewizja-przemyslowa-4.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Why ask?